Хомогенни и хетерогенни линолеуми: кой да изберем

Съдържание:

Видео: Хомогенни и хетерогенни линолеуми: кой да изберем

Видео: Хомогенни и хетерогенни линолеуми: кой да изберем
Видео: Гомогенный и гетерогенный коммерческий линолеум 2024, Април
Хомогенни и хетерогенни линолеуми: кой да изберем
Хомогенни и хетерогенни линолеуми: кой да изберем
Anonim

Често при избора на линолеум можете да намерите споменаване на хетерогенни и хомогенни видове това покритие. Но какво означава това, не е ясно за всички. И най -важното как това се отразява на качествените характеристики на самото покритие? Нека разгледаме двата вида, за да разберем кой е по -добре да изберем.

Хомогенна

Префиксът "хомо-" вече говори сам за себе си, означаващ равен, хомогенен. Това е химически хомогенно покритие (PVC), състоящо се само от един слой.

Такъв линолеум е много издръжлив и еластичен. Цветовата палитра е доста обширна, но моделите са монотонни: мрамор, петна, чист нюанс. Затова често се полага в помещения с голям трафик. Дори ако на някои места покритието е по -износено, моделът ще остане непроменен.

Хомогенният линолеум прави разлика между насочен модел (по цялото платно) и хаотичен. Последният е по -малко замърсен.

Хетерогенна

Това покритие има няколко слоя (4-6):

  1. защитно покритие;
  2. декоративен слой;
  3. платно платно (разпенен PVC);
  4. поддържащ слой (фибростъкло, но може да отсъства);
  5. субстрат (заден слой).
Слоеве - хетерогенни и хомогенни линолеуми
Слоеве - хетерогенни и хомогенни линолеуми

Освен това всеки от тях изпълнява своите функции в това

Нека разгледаме по -отблизо всеки от тях:

С Най -ниският слой от хетерогенен линолеум - субстратът - е разпенен PVC.

Пяната може да бъде:

  • механични,
  • химикал.

Именно тя е отговорна главно за звукоизолацията на покритието. Механичната пяна има комуникативна клетъчна структура (като гъба), докато химическата пяна има затворена. Следователно, химическата пяна абсорбира по -добре водата, е по -издръжлива, удобна при ходене, покритието изправя получените вдлъбнатини в рамките на 5 часа.

Филц или юта също се използват заедно с разпенен PVC.

Следващият слой - опора - състоящ се от фибростъкло . Това е един вид скелет на цялото покритие, към което са прикрепени всички останали слоеве. Но в някои хетерогенни линолеуми фибростъкло може да отсъства.

Платното е друг слой от разпенен PVC . Впоследствие върху него се нанася декоративно покритие. Преминавайки през фурната, този слой се пени едновременно със задния слой, придавайки на линолеума звукови и топлоизолационни свойства.

линолеум гетерогенный
линолеум гетерогенный

декоративный слой наносится специальными цилиндрами. в отличие от гомогенного типа, гетерогенный может иметь различный графический узор. это могут быть всевозможные геометрические узоры, имитации других покрытий для пола, таких как паркет или камень. а благодаря возможности добавлять в пвх специальные вещества (ингибиторы), можно создавать объемные узоры.

и последний, верхний слой - защитное покрытие. это прозрачный слой чистого пвх. именно он защищает покрытие от истирания, обладая высокой износостойкостью. его толщина напрямую влияет на длительность эксплуатации линолеума.

в более дорогих, коммерческих линолеумах, производители наносят поверх пвх еще один защитный слой из полиакрила или полиуретана. данное пористое покрытие сравнительно увеличивает износостойкость защитного слоя, не требует специальной обработки после укладки линолеума, легко моется. иногда полиуретановый слой дополнительно обрабатывается ультрафиолетом, делая защитное покрытие более долговечным.

стелить линолеум достаточно просто, с этим справится даже новичок.

линолеум гетерогенный
линолеум гетерогенный

выбор

сложно сказать, какой линолеум лучше. износостойкость у них примерно одинаковая.

линолеум гетерогенный более прочный, имеет шумо- и теплоизоляцию, комфортнее при ходьбе, а огромный выбор декоративных узоров позволяет подобрать половое покрытие к любому интерьерному стилю.

зато гомогенный линолеум более эластичен, позволяя загибать края по периметру помещения, делая пол более защищенным от проникновения влаги и бактерий. также его рекомендуется стелить в помещениях с высоким риском механических повреждений (падением острых и тяжелых предметов).

иногда большую роль играет и ширина помещения. рулоны гетерогенного линолеума шире (1, 5-4 м), в то время как гомогенные всего 1, 5-2 м. это может стать решающим фактором при покупке, если планируется стелить линолеум без стыков.

Препоръчано: